Ahogy azt már korábbi bejegyzéseinkben is hangsúlyoztuk, bizonyos időközönként nagyon fontos az otthonunk tisztasági festése, nemcsak esztétikai hanem egészségügyi szempontból is. Sokan azonban bizonytalanok, hogy milyen falfesték fajták léteznek és hogyan válasszanak megfelelő festéket.
Az alábbi cikkünkben segítséget nyújtunk, hogy milyen beltéri falfestékek léteznek, melyiknek, milyen előnyei vannak. Bízunk benne, hogy így sikerül megkönnyitenünk a választást.
Beltéri festék választásnál mire figyeljünk?
Az elsődleges szempont a választásnál nem más mint, hogy melyik helyiséget szeretnénk festeni. Ez azért fontos, mert tudnunk kell, hogy milyen hatásoknak lesz kitéve a fal. (pl. túlzott hő, vagy pára) Nem mindegy az sem, hogy laikusként tudunk -e dolgozni az adott anyaggal. Ha nem vagyunk biztosan a választást és a kivitelezést illetően, akkor forduljunk szakemberhez.
Beltéri festék fajtái
Mészfesték
Azért kezdjük ezzel, mert ez a legrégebbi megoldás. A mész alapanyaga a mészkő. Úgy állítják elő, hogy az égetett meszet víz hozzáadásával oltják, így keletkezik az ún. mészpép.
A mésznek kettős hatása van, egyben kötőanyag, és festék is. Vízzel hígítható, és semmiféle oldószert nem tartalmaz.
Előnye, hogy rendkívül nagy a páraáteresztő képessége, igény szerint színezhető, és fertőtlenítő hatású. Elsősorban konyhákba, és fürdőszobákba javasolt, mivel vízgőzáteresztő, és rendkívül jó a fertőtlenítő, és a gombaölő hatása.
A festéshez korong ecsetet, vagy födém kefét használjunk. Ha ezt választjuk fontos azonban szem előtt tartanunk, hogy a mészfestés, kevésbé tartós mint a korszerű falfestékek. Annak ellenére, hogy napjainkban már léteznek kész mészfestékek, melyek kiküszöbölik az anyag repedezését.
Diszperziós falfestés
Ez a fajta festék a legnépszerűbb megoldás napjainkban. Diszperziós fal festékből rengeteg féle létezik. A többféle árkategória mindenki számára elérhetővé teszi ezeket a festékeket. Különbség nemcsak a színárnyalatban van, hanem sokkal inkább a fedőképességben. Vannak olyan típusok melyeket úgy hirdetnek, hogy egyetlen rétegben elegendő felvinni őket, de a gyakorlat azért azt mutatja, hogy a teljes foltmentes száradáshoz általában két réteg szókséges. Mint mindenre napjainkban így a diszperziós falfestékre is igaz, hogy a minőséget meg kell fizetni. Az alsóbb árkategóriás festékek többszöri festéssel, fednek csak tökéletesen, és ráadásul a színüket sem tartják annyira tartósan. Mivel ezek a festékek hajlamosak a gombásodásra így olyan helyiségekben nem ajánlott festeni velük, ahol nedvesség éri a falat. Ha mégis konyhában, vagy fürdőszobában festünk vele akkor érdemes gombaölő adalékot vásárolni hozzá.
További előnye, hogy rendkívül könnyű dolgozni vele. A festék felvitele festőhengerrel történik, mely többféle méretben és szál hosszúsággal elérhető. Célszerű a nagyobb henger mellé, kisebb radiátor hengert is beszerezni a szűk illetve a nehezen hozzáférhető helyekhez.
Latex festékek
Ezek olyan diszperziós festékek, melyek polimerizált lakk kötőanyaggal rendelkeznek. Előnye, hogy nagy pigment tartalommal rendelkezik, vízben oldható, így bármilyen felületre felvihető. Kiválóan fed, gyorsan szárad. Elsősorban üvegszöveg, és lábazat tapéták festésére használjuk.
Léteznek a forgalomban ún. enyves festékek is, ezek olyan helyiségekbe javasoltak, melyek szárazak, nincsenek nagy párának kitéve. Ezek a festékek azonban régiek és elavultak, így már nem igazán használják őket.
További tippek a falfesték választáshoz:
Mivel otthonunkban a falak a használatból adódóan fokozottan ki vannak téve a szennyeződéseknek, ezért nem árt ha olyan falfestéket választunk, amely lemosható. Különösen, ha folyosóról, vagy gyerek szobáról van szó.
A falak festéséhez nem elegendő a megfelelő beltéri festék kiválasztása, hanem maga a festés kivitelezése, is nagy szakértelmet igényel. Ha tehát tartós, és esztétikus megoldást szeretnék kérjük profi festő szakember segítségét.