Bármennyire is nehéz elképzelni falpenész nemcsak a fürdőszobában alakulhat ki, a nagy pára és nedvesség miatt, hanem bizony a hálószobában is. A penész gomba igen hamar látható nyomokat hagy a hálószobánkban is, foltok és dohos szag formájában. Mivel a penész rendkívül egészségtelen, ezért amint észleljük a nyomait azonnal tennünk kell ellene.
Miért alakul ki penész a hálószobában?
A penészgomba spórák mindenhol jelen vannak, és amint megfelelő környezetet találnak maguknak azonnal elkezdenek szaporodni.
Penész kialakulását fokozó tényezők:
A hálószoba nem megfelelő szellőztetése. A szellőztetés és a friss levegő a téli hidegben is ugyanolyan indokol, mint kellemes időben, ezért legalább napi kétszer 10 percet szellőztessünk a hálószobában is.
Az ágyazást is szellőztetés alatt végezzük reggelente, hiszen ha azonnal beágyazunk, és nem szellőztetünk akkor a nedvességnek nincs ideje távozni a matracból, így felkelést követően soha ne takarjuk le azonnal az ágyunkat.
Ha nem megfelelő a hőmérséklet az is hozzájárulhat a hálószobai penész kialakulásához. Sokan hűvösben szeretnek aludni, és bizony a fűtetlen 16-18 fokban, nyirkos helyiségben könnyebben alakul ki penész folt a falon.
Ha esetleg a teregetést a hálószobában végezzük, akkor is fokozottan ügyelni kell arra, hogy többször szellőztessünk. A nedves ruhák is fokozzák a penész kialakulását.
Külső fal mellé közvetlenül soha toljuk a ruhásszekrényt vagy hagyjunk legalább 10 cm távolságot, hogy legyen szellőzés a fal és a bútor között. Ha túl közel van a falhoz, akkor itt is könnyebben alakulhat ki penész.
Penész eltávolítása házilag
Számos termék van a forgalomban, amelyek segítségével el tudjuk távolítani a penészt permetezéssel a falról. Azonban ezekkel a szerekkel óvatosan kell bánni. Sok esetben ugyanis azonnal eltávolítják a penészt, de ez csak látszólagos, hiszen sok esetben csak a fal felszínéről tűnik el a penész, a falból és a vakolatból nem, és így könnyen újra kialakulhat.
Bízzuk szakemberre
Fentiek miatt, alaposan kell eljárni a penész mentesítés során is, így mint sok minden más dolgot az életben ezt is érdemes szakemberre bízni. A megoldást leggyakrabban a vakolat teljes leverése jelenti, majd a penész ölő szert ezt követően közvetlenül a falba injektálják. Napjainkban már léteznek penészgátló festékek is, melyek megoldást jelenthetnek.
A penészgátló festékek olyan adalékanyagokat tartalmaznak, melyek gátolják a penész kialakulását.
Penészölő festés előtt
A penészt minden esetben nedvesen távolítsuk el a falról szárazon soha ne dörzsöljük. Festés előtt hypos vízzel mossuk le, vagy penészölő szerrel permetezzük le. Majd hagyjuk megszáradni, és száradás után csiszoljuk a falfelületet. Penész elleni festéket csak akkor szabad felvinni a falra, ha már eltávolítottuk a penészt róla. Ezeket a festékeket higítani soha nem szabad, mert higított állapotban nem nyújtanak megfelelő védelmet. Még egy nagyon fontos dolog, hogy nem elég a penészt eltüntetni az okára is fényt kell deríteni.
Például ha vízszigetelési hibák miatt a falazat a talajból folyamatosan vizet szív fel akkor átnedvesedik, és nedves falak jobban hűlnek, és ebből kifolyólag penészesednek is.
Másik ilyen tipikus ok lehet a hőhíd. Ami ellen legjobban szigeteléssel lehet védekezni.
Összegezve ha tehát penészt tapasztalunk, és folyamatosan újra megjelenik, minden óvintézkedésünk ellenére, akkor a megoldást a penész eltávolítása, és a friss festés eredményezhet csak. Ehhez érdemes szakembert hívni aki, szakszerűen kezeli festés előtt a falfelületet, és a festést is magas minőségben végzi el helyettünk.