Mélyalapozó használata. Festés előtti mélyalapozás fontossága.

Mélyalapozó használata minden esetben szükséges. Ezzel ugyanis elősegítjük a festék tapadását, és kiegyenlíthetik az alapvető nedvszívó képességet. A mélyalapozó megakadályozza hogy a festék száradása során foltok keletkezzenek a falon. Sőt a festés előtti alapozás  segítségével azt is garantálni tudjuk, hogy ugyanolyan szín árnyalatot kapjunk végeredménynek.

Mi az a mélyalapozó?

A mélyalapozó egy diszperziós anyag, amely könnyedén felvihető a falfelületre. Célja, hogy erősítse a fal felületét, és ezáltal csökkentse a nedvszívó képességét, melynek köszönhetően a festék jobban megtapad rajta.

Mélyalapozás legfőbb előnyei

Erősíti a fal felületét:
Használata különösen ajánlott gyengébb minőségű felületek esetén, mint  például a gipszkartonon vagy  a régi falak.

Csökkenti a nedvszívó képességet:
Megakadályozza, hogy a festék mélyen beszívódjon a felületbe, ezáltal egyenletesebb színt és fedést biztosít. Nem lesz foltos a fal.

Mélyalapozó használata

Bár gyártónként adódhatnak eltérések, a felhasználásuk márkától függően sok mindenben azonos, ezért van néhány alapvető dolog, amit mindenképpen érdemes szem előtt tartani a használatuk során.

Mélyalapozó használata - szobafestesbp.hu

Hogyan zajlik a festés előtti alapozás?

A már felhólyagosodott, sérült vakolatot minden esetben el kell távolítani, hiszen az ilyen sérült felületet már a mélyalapozó sem tudja nekünk vissza keményíteni. Tehát az első lépés mindig a falfelület előkészítése, glettelése, csiszolása. A felületet az előkészítés után portalanítani kell, mert a mélyalapozó nem tud megtapadni a poros felületen. Ahogyan festés előtt, mélyalapozás előtt is nagyon fontos, hogy elfedjük azokat a felületeket, amelyeket nem akarunk mélyalapozóval kezelni. Pl. ablakok, ajtók, párkányok, padló.

Fontos!

A mélyalapozó használata során  fontos szempont, hogy lejárt szavatosságú alapozót soha ne használjuk, mert nagyobb kárt és többlet munkát okozhatunk vele. Ha nem tudjuk mi a lejárati ideje, akkor szagoljuk meg! A romlott mélyalapozó ugyanis erőteljesen büdös, záptojás szagú.

Hogyan vigyem fel a falra?

A mélyalapozót egy ecset vagy teddy henger segítségével vigyük fel a falra. Az alapozáshoz az ideális hőmérséklet +5, és +25 celsius fok között van, és mindig száraz, tiszta felületre vigyük fel, és a teljes felületre fel kell vinni, nem elegendő csak néhány részre. Ha nem így végezzük, akkor a fal szinte teljesen biztos, hogy foltos lesz. A ruhából szinte lehetetlen kimosni, ezért olyan ruhában végezzük, amelyet nem sajnálunk.

Mi történik az alapozó felvitele után?

A mélyalapozó beivódik a falba, megköti, így az nem mállik tovább, és kiegyensúlyozza a nedvszívó képességet, így a festékkel a fal könnyen kezelhetővé válik.

Elvégezhetjük magunk is a mélyalapozást?

Természetesen igen, hiszen nincs hozzá másra szükségünk mint egy ecsetre és mélyalapozóra.

Azonban mivel a falat is megfelelően elő kell készíteni, és a festés előtti alapozást sem mindegy hogyan végezzük. Ha nem vagyunk biztosak magunkban bízzuk inkább képzett szobafestőre, így a végeredmény is biztos, hogy 100 %-ban tökéletes lesz.